2.10.2011

Zaman Yolcusu HIZIR / Serhat Ahmet Tan


Zaman Yolcusu HIZIR / Serhat Ahmet Tan

‘’Hızır; dünyanın bütün kültürlerinde, bütün zamanların en ilginç hikayelerinin birinci kahramanıdır.’’
Kitap bu cümle ile başlıyor.

Yazar Serhat Ahmet Tan, neredeyse, Hızır’la ilgili ip uçlarını, Kuran’da, alimlerin yorumlarında, diğer semavi dinlerde, çeşitli pagan inanışlarında, destanlarda ve hikâyelerde araştırmış ve kendine özgün bir üslup ile bir araya getirip çeşitli kuramlar kurup teoriler üretmiş.

Kitabın uzunca bir bölümü Zülkarneyn’den bahsederken ‘e? Hızır’la ne alakası var?’ düşüncesi belirse de Hızır ve Zülkarneyn’in ortak özelliklerinin altını çizip, okuyucularına Hızır ve Zülkarneyn’in aslında aynı kişi olabileceğini söylemekte.

Kefh Suresi’nde anlatılan ‘’Hızır ve Musa’’ kitabın sembol incelemesinin temelini oluşturmakta. Kitaba dağıtılmış bu sembol incelemeleri de oldukça ilginç, merak uyandıran ve akıllıca.

Yazarın, halk arasında ‘’7 Uyurlar’’ olarak bilinen, 300 yıl bir mağarada uyuyan insanlara ilişkin teorisi sınırları zorlayan cinsten.

Kitabın içinde geçen yan dallardan biri de cifir veya ebcet hesabı üzerine kıyametin, Mesih’in, Zülkarneyn’in gelişleri üzerine zaman iddiaları. Şahsen ben cifir veya ebcet hesaplarının öngörü için kullanılmasının doğru olmadığını, yaşananları bu hesap ile ‘’aslında Kuran işaret etmiş’’ denenleri ise ‘’belki de’’ düşüncesi ile yaşamaktayım. Bu nedenden ötürü kitabın bu bölümleri beni oldukça sıktı.

Kitapta sıkışan bazı noktalar; yazarın önceki kitaplarında, bazı noktalar ise yeni yayınlayacağı kitaplarda mevcut anlaşılan…

‘’Hızır’ı beklemek yerine, onun misyonunun gerçekleşmesi için hepimiz Hızır olabiliriz’’ felsefesi ile biten kitap, dini araştırma ve dini teoriyi seven insanları eminim ki oldukça mutlu edecektir.

-Kitabın Künyesi-
Yazar: Serhat Ahmet Tan
Yayınevi: Şira Yayınları
Yıl: 2011

Hiç yorum yok:

KozmoPolitik.com